Navigace Poptávka


Zpět do kategorie blogu

Izrael. Cesta do srdce kybernetické bezpečnosti

Izrael. Cesta do srdce kybernetické bezpečnosti

Nahlédnout do izraelského ekosystému kybernetické bezpečnosti – právě takovou příležitost dostali odborníci, kteří se letos v březnu vydali do Tel Avivu na prestižní konferenci Cybertech TLV 2025 pořádanou Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou. Díky členství v Asociaci kritické infrastruktury jsme mezi účastníky nechyběli – zastupoval nás jednatel a provozní ředitel SSI Group Radek Škrabal. Největší zážitek? Návštěva IT skupiny Check Point nebo izraelské Silicon Valley kybernetické bezpečnosti Gav-Yam Negev Advanced Technologies Park. Jak vypadal doprovodný program a jaké zážitky si delegace z cesty přivezla?

Dostali jsme ochutnávku izraelské reality ještě předtím, než začal oficiální program. Byla to silná připomínka toho, že bezpečnost není samozřejmost,“ vzpomíná Škrabal na první den mise, kdy musela delegace po leteckém poplachu zamířit do krytu. Izrael je totiž světovým lídrem v oblasti kybernetické bezpečnosti nejen díky špičkovému technologickému výzkumu, ale i kvůli geopolitické situaci, která nutí zemi být neustále o krok napřed. Stát proto dlouhodobě investuje do kybernetické obrany a propojuje akademický sektor, soukromé firmy a státní složky v jednotný ekosystém.

Návštěva uznávaného centra kybernetické bezpečnosti pro mě byla velkou inspirací. V rámci kampusu úzce spolupracují globální lídři v oblasti technologií, akademická sféra, soukromý sektor a státní instituce. Tato neuvěřitelná synergie ukazuje směr budoucnosti v digitální ochraně.

Bc. Radek Škrabal, provozní ředitel SSI Group

Právě z tohoto propojení vzešly inovace, které dnes využívají organizace po celém světě – od pokročilých metod prevence kybernetických útoků až po obranné strategie proti hackerským skupinám. Kde vznikají? Například v IT skupině Check Point Software Technologies, která vyvíjí a poskytuje kyberbezpečnostní řešení pro vlády a zhruba 100 000 organizací po celém světě.  „Jedná se o jednoho z globálních lídrů v oblasti kybernetické ochrany. Na kontu mají řadu inovací, například firewall-1 – první komerční firewall s technologií stateful inspection, která dodnes tvoří základ moderních firewallů, nebo průkopnické řešení pro bezpečné vzdálené připojení VPN-1. Check Point zároveň patří mezi hlavní zdroje kyberbezpečnostních zpravodajských informací a důležité dodavatele států a armád, včetně České republiky,“ vysvětluje Škrabal.

V rámci návštěvy měla delegace také unikátní příležitost setkat se s Nadavem Zafrirem, bývalým velitelem největší jednotky Izraelských obranných sil 8200 a zároveň nově jmenovaným generálním ředitelem společnosti. „Do funkce nastoupil v prosinci loňského roku. Jedná se o první výměnu výkonného ředitele od samotného vzniku společnosti v roce 1993,“ dodává Škrabal. Právě bývalí členové jednotky 8200 Gil Shwed, Shlomo Kramer a Marius Nacht založili Check Point.

V rámci mise delegace navštívila také vybrané společnosti z oblasti telekomunikací a kritické infrastruktury, kde se seznámila s nejnovějšími technologiemi a postupy v kybernetické bezpečnosti. Vyvrcholením programu byla návštěva Gav-Yam Negev Advanced Technologies Park v Beerševě, považovaného za izraelské národní centrum kybernetických inovací.

Vrchol mise: Návštěva Gav-Yam Negev Advanced Technologies Park

Technologický park Gav-Yam Negev se nachází v srdci Negevské pouště a poskytuje zázemí pro více než 70 technologických firem, včetně globálních hráčů, jako jsou PayPal, Dell EMC, IBM, Oracle či Deutsche Telekom. Je domovem řady laboratoří zaměřených na kybernetickou bezpečnost, umělou inteligenci a pokročilé technologie. „Návštěva uznávaného centra kybernetické bezpečnosti pro mě byla velkou inspirací. V rámci kampusu úzce spolupracují globální lídři v oblasti technologií, akademická sféra, soukromý sektor a státní instituce. Tato neuvěřitelná synergie ukazuje směr budoucnosti v digitální ochraně,“ zdůrazňuje Škrabal.

Park těží z úzké spolupráce s Ben Gurionovou univerzitou a izraelskými obrannými složkami, což umožňuje propojení akademického výzkumu s praktickými aplikacemi v oblasti kybernetické bezpečnosti. „V Čechách jsme podobnou synergii zažili snad jen na začátku pandemie, kdy jsme všichni táhli za jeden provaz. Pokud se nám podaří tento model přenést do oblasti kyberbezpečnosti, může to přinést obrovský přínos nejen pro naši firmu, ale i pro celou zemi,“ uzavírá Škrabal.

Tento směr inovací se projevuje i v konkrétních technologiích a výzkumech, které česká delegace měla možnost prozkoumat. V laboratořích CBG, zaměřených na ochranu průmyslových řídicích systémů a telekomunikací, se testují nové metody pro prevenci a obranu proti kybernetickým útokům. Další laboratoř, Synergy 7, se věnuje vývoji nástrojů proti hrozbě ransomware útoků.

Na intenzivní program navázalo i networkingové setkání pořádané českým velvyslanectvím v Izraeli, kde se česká delegace potkala s předními izraelskými podnikateli a experty na kybernetickou bezpečnost. Neformální prostředí otevřelo prostor pro navazování nových kontaktů i prohlubování dlouhodobé spolupráce, která mezi Českem a Izraelem v oblasti kybernetické bezpečnosti probíhá už od roku 2013.


Tiskové zprávy, aktuality z naší firmy a další

Podobné články blogu


Věnujte pozornost polím označeným červenou hvězdičkou.

    Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Zavřít