Chytré domy a byty jsou na českém trhu už standardem. Nedílnou součástí by se nepochybně mělo stát i zabezpečení majetku a osob, napojené na dohledové centrum. V případě problému může situaci okamžitě řešit a tím pádem zabránit vysokým škodám na majetku či v mnohých případech i zabránit bezprostřednímu ohrožení života.

Bezpečnostní technologie, které zajišťují plášťovou i prostorovou ochranu, se stávají rozšířenou výbavou bytů, rodinných domů nebo rezidenčních objektů v České republice. Jde o technologie, jež okamžitě alarmují například v případě neoprávněného vstupu či narušení objektu v podobě rozbitého skla. Vzhledem k celosvětové situaci zvýšeného nárůstu kriminální činnosti potřeba chránit se stále stoupá. Pocit co nejvyšší možné jistoty bezpečí se tak v životě nás a našich blízkých stává jedním ze standardů.

Technické zabezpečení je jednou z nejjednodušších cest, jak si v tomto směru zajistit klid. Díky tomu, že kvalita techniky rychle stoupá i díky novým výrobcům se snižuje jejich pořizovací cena, jedná se i o cestu dostupnou všem. Přesto je každým rokem vykradeno několik tisíc bytů a domů se škodou přesahující jednu miliardu korun.

Podle našich zjištění přibývá organizovaných skupin zlodějů. Ty dokážou velmi rychle vytipovat nezabezpečené, případně špatně ochráněné objekty. A jejich akce pak může trvat několik minut.

Díky technologiím a systémům však můžete být chráněni natolik, že pachatelé budou odrazeni již při prvním vniku, nebo dopadeni rychlým zásahem a tím pádem budou eliminovány případné škody. Ať už jste v zaměstnání nebo na dovolené, hlášení o nestandardní situaci obdržíte okamžitě na svůj chytrý telefon. Řekněme si však na rovinu, kolik máte času v zaměstnání či u moře sledovat svůj telefon? Z toho důvodu souběžně putuje informace na Pult centrální ochrany (PCO), jehož tým operátorů aktivuje nejbližší zásahovou jednotku. Množství bezpečnostních týmů umožňuje zásah na místě v řádu jednotek minut.

Nedílnou součástí komplexního bezpečnostního řešení je napojení na kanály IZS, s nímž dispečink zásah koordinuje. Zásahy totiž probíhají nejenom v případech vloupání, ale také v případě hrozícího požáru (aktivované senzory kouře) nebo zdravotních komplikací. A právě senioři nebo rodiny, v nichž senioři žijí, využívají napojení na PCO velmi často. Stačí jednoduchá architektura tzv. panic, nebo-li tísňových tlačítek propojených s dalšími systémy, aby si uživatel mohl okamžitě přivolat pomoc.

Rovněž stoupá poptávka SVJ, družstev nebo developerů. Ti pro budované bytové domy nebo rezidenční čtvrti začínají otázku bezpečnosti vnímat nikoliv jako konkurenční výhodu, ale jako standard. Požadavky na zabezpečení, právě díky dostupnosti technologií a prověřenému servisu, postupně zvyšují i pojišťovny.

Nerušené soukromí a především bezpečí rodiny zkrátka patří ke spokojenému vlastnictví nemovitosti. Není radno tuto otázku podcenit. Zvlášť, pokud lze díky vstřícným podmínkám získat technologie jako kamery nebo senzory za minimální cenu. To spolu s mimořádnými událostmi, které evidujeme v domácnostech v poslední době, podtrhuje fakt, že klid a jistota jsou skutečně k nezaplacení.

Šárka Zamykalová, bezpečnostní expertka SSI Group