Letní měsíce každoročně nahrávají zlodějům, letos se jejich šance ještě zvyšují. S otevřením ubytovacích zařízení a restaurací se postupně vrací život zpět k normálu a s přibývajícími slunečními dny tak lidé odjíždějí na dovolené, zatímco jejich byty a domy zůstávají nezabezpečené a bez dozoru. Zloději to vědí a v tento čas jim každoročně začínají žně. Jen v loňském roce si během letních prázdnin přišli na více než 183 milionů korun, což bylo téměř o 41 milionů více než v roce předcházejícím. 

Jak se bránit? To Vám níže poradí náš kolega Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií.

zabezpečení domu před dovolenou

Jak na sebe prázdný byt nebo dům upozorní? Jak si podle vašich zkušeností vybírají zloději své cíle?

Dům nebo byt, který má tzv. bezpečnostní zatahovací žaluzie, je sice na první pohled lépe zabezpečen než ten, který takovéto žaluzie nemá, je to ale zároveň jasný ukazatel pro zloděje, že majitel není doma. Pokud nemá zároveň i elektronický zabezpečovací systém, stačí zloději pouze dostat se dovnitř a následně má volné pole působnosti a navíc k tomu má i naprosté soukromí.  Jedním z jasných indikátorů opuštěnosti obydlí je například plná dopisní schránka, hromádka reklamních letáků a časopisů, či neustále prázdná popelnice u vrat.

Jakými obecnými zásadami/doporučeními je třeba se řídit?

Například nedávat info na sociální sítě, postarat se, aby se v bytě občas večer svítilo, postarat se, aby někdo vybíral poštu. Když začneme u chytrých technologií, které téměř každý z nás nosí u sebe v kapse, tedy chytrých telefonů, je důležité, aby všichni členové rodiny pochopili, že posílání fotek a příspěvků z dovolené někde na pláži v Turecku znamená pro všechny známé a velice často i vám neznámé osoby, že v tu chvíli nejste doma a pravděpodobně pár dní nebudete, takže je nejvhodnější doba se u vás doma podívat, co by se dalo nejlépe zpeněžit. Proto je nanejvýše důležité rodinné fotografie, selfíčka a jiné dovolenkové příspěvky nechat až na doby, kdy se vrátíte domů, chlubit se můžete i po návratu a neohrožujete tím svůj domov.

Další věc, která hlásá světu, že nejste doma, je tma v domě a jasná neaktivita v něm. Existuje celá řada více či méně sofistikovaných řešení na automatické rozsvěcení a zhasínání světel, spouštění hudby nebo závlahy. Je lepší mít nějaké, byť ne zcela sofistikované řešení než nemít vůbec nic. Samozřejmě je lepší, když se domluvíte se sousedem, aby se u vás každý den zastavil, podíval se, zda je vše v pořádku, sebral poštu a letáky a zkrátka dělal dojem, že v domě někdo bydlí, ale ne každý máme tuto možnost.

Co je z hlediska stávajícího zabezpečení bytu/domu + zahrady před odjezdem na dovolenou zkontrolovat?

Před odjezdem na dovolenou je třeba překontrolovat, že jsou všechna okna a dveře správně zamčena, je vhodné vypnout vodu a otestovat správnou funkcionalitu systému elektronického zabezpečovacího systému, který by v dnešní době neměl chybět v žádné domácnosti. Správně nainstalovaný a udržovaný systém by měl být schopen bezpečně detekovat již samotný pokus o násilné vniknutí do domu/bytu, měl by být schopen včas detekovat začínající požár, únik vody, nebo plynu, nebo například i v zimě pokles teploty v domě k bodu mrazu.

První překážkou jsou domovní/vchodové dveře. Čím se při jejich pořizování řídit? Jaký zámek opatřit? Jaké chyby podle Vašich zkušeností lidé dělají?

Vchodové dveře jsou u bytů ve většině případů stěžejním bezpečnostním prvkem v ochraně vašeho majetku před nenechavými prsty zlodějů. Nejedná se zde pouze o zámek, ale o celkovou tzv. výplň, tj. dveře včetně zárubně, pantů, kování a vlastního zamykacího systému. Pokud od vás vaše pojišťovna vyloženě nepožaduje určité specifické řešení, je více méně na vás jaké řešení si zvolíte, ale podobně jako jiné bezpečnostní systémy a zařízení i dveřní výplně mají své bezpečnostní třídy, které jsou výrobkům přidělovány podle toho, jak dobře odolávají násilnému průniku a platí, že čím vyšší bezpečnostní třída dveří, zámku a jiných mechanických bezpečnostních prvků je, tím déle a lépe odolávají pokusům o jejich překonání.

Jeden z nejčastějších nešvarů, se kterým se setkávám, je naprosté podceňování bezpečnosti používaných klíčů a zámkových vložek. Pokud máte starou, levnou vložku, tak to je nejjednodušší prvek na vašich dveřích, který se dá překonat velmi rychle i bez sofistikovaných nástrojů. Bezpečnostní vložky jsou proti většině těchto forem útoku chráněné a přitom cenový rozdíl bývá od několika stokorun a výměnu takové vložky zvládne téměř kdokoliv.

Čím dál víc lidí využívá čidla pohybu a kamery napojené na mobil. Čím se řídit při pořizování tohoto druhu zabezpečení? Kam čidla instalovat? Jaká je nabídka na trhu? Jaký druh zabezpečení doporučíte pro panelové byty?

Nejlepším řešením je instalace profesionálního zabezpečovacího systému a jeho napojení na pult centrální ochrany, který umožní přijímat i vyhodnocovat poplachy z bytu či domu. V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí, dispečeři PCO ihned vysílají výjezd zásahové skupiny, která vyjíždí na místo obratem. Pokud by opravdu došlo k vloupání, byt může hlídat až do příjezdu policie a po zadokumentování stop i zajistit opravu dveří, pokud došlo k jejich poškození. Jedno vloupání s poškozením vstupních dveří totiž z bytu udělá samoobsluhu klidně ještě na další týden. Zároveň nedoporučuji spoléhat se na obyčejné alarmy, které pořídíte například v hobby marketech nebo na e-shopech se spotřební elektronikou, které v případě poplachu pouze odešlou informativní SMS majiteli a tím jejich činnost končí. Navíc v případě vzniklé škody nejsou certifikované ani jako nejnižší stupeň zabezpečení, pokud budete žádat náhradu od pojišťovny.

Je vhodné se obrátit při plánování delšího pobytu mimo domov na bezpečnostní agenturu?

Bezpečnostní systém samotný je sice velmi dobrý začátek, ale bez návaznosti na nějaký fyzický zásah v případě narušení objektu/spuštění poplachu může celá investice být zbytečná. Bezpečnostní agentury, které mají své PCO (Pult Centralizované Ochrany), nabízejí typicky vícero balíčků služeb, které jsou schopné přizpůsobovat do určité míry potřebám svých zákazníků. Pokud pak jste na PCO připojeni, je vhodné vaší agentuře sdělit dobu, kdy budete na cestách a je na tu dobu možné i pozměnit postupy při spuštění poplachů, např. vám nebudou volat, mohou volat sousedovi, nebo někomu jinému, koho si na tu dobu domluvíte a nebudou tak plýtvat drahocennými minutami obvoláváním vašich telefonů, které mohou být mimo dosah v zahraničí a odkud se situací stejně nic neuděláte. Mezi agenturami, které mají svůj pult jsou různé úrovně. Pokud chcete určitou záruku kvality, můžete si vybrat z některé z agentur, které mají platný certifikát dle ČSN EN 50518 části 1-3, který je zárukou profesionality takové firmy, přitom cenově by se jejich služby neměly nijak dramaticky lišit od necertifikovaných agentur.